Pierogowe rewolucje

POLSKIE DANIE PYSZNE DANIE

Trudno wyobrazić sobie Wigilię bez pierogów. W prawie każdym polskim domu podaje się je z kapustą i grzybami. Lekko podsmażone stanowią doskonałą przekąskę do barszczu czerwonego.

Pierogi to popularne danie kuchni polskiej, które zdobyło również rozgłos na całym świecie. Są to małe kawałki ciasta, tradycyjnie wypełnione różnymi rodzajami nadzienia i gotowane we wrzącej wodzie. Mogą być podawane jako danie główne, przekąska lub dodatek do innych dań!

Dzisiaj podam wam przepis na ciasto, które według mnie smakuje tak, jak powinny smakować prawdziwe, klasyczne, domowe pierogi. Nie będę również szaleć z farszem, będą to tradycyjne pierogi z mięsem.

Ciasto pierogowe

4 szklanki mąki pszennej poznańskiej typ 500 – około 640 g

1,5 szklanki gorącej wody – około 375 ml

2 łyżki masła

łyżeczka soli

1 Jajko

Wsyp mąkę do miski i dodaj sól. Masło roztop we wrzątku, stopniowo wlewaj do mąki i wszystko wymieszaj łyżką. W międzyczasie dodaj roztrzepane jajko i wymieszaj wszystkie składniki, zagnieć gładkie ciasto. Połóż na posypanej mąką stolnicy i wyrabiaj przez około 7-8 minut.

Farsz

500 g ugotowanego mięsa z rosołu.

ugotowane warzywa z zupy (1 marchewka, 1/2 pietruszki)

300 g pieczarek.

1 duża cebula.

1 łyżka masła.

1 jajko (opcjonalnie)

Mięso i warzywa z rosołu, podsmażone pieczarki i cebulę, wymieszaj w misce, a następnie zmiel na maszynce do mięsa. W ten sposób powstanie wyjątkowo smaczny farsz. Przypraw mieszankę składników ulubionymi przyprawami, na przykład solą, pieprzem, papryką ostrą lub słodką

Sposób przygotowania

Rozwałkuj cienko ciasto. Wytnij kółka. Rozciągnij każdy kawałek dodatkowo w dłoniach. Umieść farsz do ciasta na środku. Pierogi składaj na pół i sklejaj boki, układaj obok siebie na stolnicy. Aby oczekujące na gotowanie pierogi nie schły, przykryj je lekko wilgotną bawełnianą ściereczką. Każdą serię umieszczaj w garnku z osoloną, gotującą się wodą. Pierogi wyławiaj po 3-4 minutach od ich wypłynięcia na powierzchnię.

Scroll to Top