Wśród najpopularniejszych ciast w Polsce z pewnością znajdziemy serniki, makowce czy jabłeczniki. Oprócz ciast popularne są również ciasteczka – znamy wiele prostych przepisów na polskie desery, zajadane przez dzieci i dorosłych od setek lat.
Makowiec to ciasto, które Polacy zwykle przygotowują na Boże Narodzenie. Sernik w różnych wariantach, m.in. „na zimno” lub pieczony, pojawia się na polskich stołach przez cały rok. Popularne są również pączki, drożdżowiec, karpatka i pierniki toruńskie.
Sernik na zimno to deser, który przygotowuje się z masy serowej, ułożonej na przygotowanym wcześniej spodzie i przykrytej galaretką, najczęściej z owocami. To ciasto bez pieczenia, które serwuje się na zimno.
SERNIK
SKŁADNIKI:
- 1 kg zmielonego twarogu
- 250 g miękkiego masła
- 1 i 1/3 szklanki cukru pudru
- 6 jajek
- 1 opakowanie cukru wanilinowego
- 150 ml śmietanki 36%
- 4 łyżki mąki ziemniaczanej
PRZYGOTOWANIE:
Miękkie masło ubić na puszysto, stopniowo dodawać po jednym żółtku na przemian z łyżką cukru pudru, cały czas dokładnie ubijając składniki. Zmniejszyć obroty miksera do średnich, dodać zmielony ser i połączyć. Teraz dodawać po kolei: cukier wanilinowy, śmietankę oraz mąkę ziemniaczaną cały czas miksując składniki na jednolitą masę. Na koniec wymieszać (delikatnie, ale dokładnie) z ubitymi na sztywno białkami. Przygotować tortownicę o średnicy minimum 26 cm (mierzona od środka). Posmarować ją masłem i wysypać bułką tartą lub mielonymi migdałami lub dno wyłożyć papierem do pieczenia. Masę serową wyłożyć do tortownicy i wstawić do piekarnika nagrzanego do 170 stopni C. Piec przez 60 minut. Sernik studzić stopniowo wyjmując z piekarnika (najpierw po trochu otwierając drzwiczki i lekko wysuwając sernik, w końcu wyjąć z piekarnika). Zrumieniony wierzch sernika posypać cukrem pudrem lub polać polewą czekoladową.