Początki migracji do Grecji

Migracje do Grecji zaczęły być znacząco zauważalne w XX wieku. W wyniku konfliktów na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej, takich jak wojna domowa w Syrii, konflikt izraelsko-palestyński, wojna domowa w Libii i wiele innych. Należąca do Unii Europejskiej Grecja, często staje się punktem wejścia dla imigrantów do Europy:

  •  Państwo to leży na strategicznym punkcie między Europa, Azją i Afryką, co czyni ją naturalnym miejscem, przez które przechodzą migranci z tych stron;
  •  Grecja posiada rozległe linie brzegowe i wyspy co ułatwia dotarcie tam drogą morską dla osób przemieszczających się łodziami lub statkami;
  • Ze względu na swoje rozległe wybrzeże i tysiące wysp, kontrola morskich granic Grecji bywa trudna, co ułatwia nielegalną migracje;
  • Istnieją trasy migracyjne prowadzące przez Grecję, a następnie prowadzące dalej do pozostałych krajów europejskich, co czyni ją często pierwszym przystankiem dla imigrantów. 

Migracja do Pierii

Pieria znajduje się w północnej części kraju blisko Macedonii północnej i innych krajów Bałkanów zachodnich. Region ten często bywa punktem tranzytowym bądź miejscem docelowym dla migrantów. Nagły napływ imigrantów do tego regionu ma duży wpływ na lokalną społeczność: 

  •  Często zajmują miejsca pracy w sektorach, gdzie brakuje siły roboczej, takich jak rolnictwo oraz turystyka. Przyczynia się to do utrzymania produkcji lokalnej, zwłaszcza gdy Grecy szukają nowej pracy i lepszych warunków życia. 
  • Dostarczając młodych pracowników do lokalnej gospodarki, mogą zrównoważyć się skutki starzenia się społeczeństwa.
  • Integracja imigrantów pozostaje wyzwaniem. Zaczynają występować problemy takie jak dyskryminacja, trudności w dostępie do edukacji, opieki zdrowotnej oraz mieszkań, co może prowadzić do napięć społecznych. 

Polityka lokalna i reakcje w Pierii

Władze lokalne jak i organizacje pozarządowe podejmują wszelakie inicjatywy mające na celu wspieranie imigrantów. Obejmuje to kursy językowe pomoc w zdobywaniu umiejętności zawodowych oraz wsparcie prawne. Aby zwiększyć wzajemne zrozumienie i akceptację między imigrantami, a lokalną społecznością, istotne jest również promowanie dialogu międzykulturowego. 

Długo terminowa integracja imigrantów w regionie Pierii będzie kluczowa dla zrównoważonego rozwoju regionu. Wymaga to zarówno zaangażowania lokalnych władz, jak i współpracy na szczeblu krajowym i między narodowym. Działania te są niezbędne, by zarówno przybysze jak i społeczność mogli skorzystać na obecności i potencjale imigrantów. 

Obozy uchodźców

Stworzono ponad 30 obóz w Grecji dla uchodźców, którzy przybyli od początku napływu migrantów. Największe z nich mogły pomieścić 8 tys. Osób, obóz ten znajdował się na Lesbos (na tę wyspę przybywało najwięcej nielegalnych imigrantów). Podobny ośrodek znajdował się przy granicy z Turcją.

Sytuacja ekonomiczna

Przyczyną kryzysu, który rozpoczął się w 2010 roku w Grecji był m.in. dług publiczny oraz wysoki deficyt budżetu, z którym ten kraj zmagał się przez długi okres czasu. Obecnie agencja ratingowa S&P przewiduje, że Grecja zmniejszy swe zadłużenia. Przewidują, że również ten obecny rok będzie jednym z najlepszych do tych czas, jeśli chodzi o kryzys finansowy.

Skutki imigracji

Imigracja do Grecji miała szeroki zakres skutków. Wpłynęła na różne obszary życia społecznego i gospodarczego kraju. Przyniosła ze sobą nowe kultury, tradycje i perspektywy, co wzbogaciło społeczeństwo greckie. Jednakże integracja migrantów była wyzwaniem, zarówno pod względem dostępu do pracy, mieszkań, jak i usług społecznych. Dodatkowo, imigracja miała wpływ na politykę migracyjną Grecji oraz relacji międzynarodowych

Ofiary imigracji

Przypadki śmierci na granicy są tragiczne. Z pewnością rzucają światło na rzeczywistość i pokazują migrantów, którzy dążą do osiągnięcia swoich celów czyli dostania się do Europy. Dane greckiej policji wskazują, że latach 2006-2009 ponad 100 nieudokumentowanych imigrantów utonęto w nurtach rzeki Evros. W roku 2010 odnotowano 48 takich przypadków, a w roku 2011 liczba ta była porównywalna. Oprócz utonięć, należy również uwzględnić zgony z powodu wychłodzenia organizmu. Według Komendanta Policji w Orestiadzie, w styczniu 2012 roku odnotowano sześć zgonów z powodu wychłodzenia organizmu oraz 15 poważnych odmrożeń ciała.

Authors:

Zuzanna Smolarek, Hanna Holaś, Zuzanna Łojewska, Amelia Witaszczyk, Nadia Stalinger

Scroll to Top